Innowacja pedagogiczna – „Mistrz ortografii”
W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klas: 4, 5, 6a oraz 6b brali udział w innowacyjnej metodzie nauki ortografii na stornie Insta.Ling. Jest to storna www do nauki słówek z języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel raz w tygodniu wprowadzał słowa z trudnością ortograficzną, a uczniowie w domu, w wolnej chwili je powtarzali i utrwalali. Zarówno rodzice oraz nauczyciel mieli wgląd do szczegółowych raportów dotyczących systematyczności pracy ucznia, jak i jego postępów w nauce. Dzieciaki wykonywały przynajmniej raz dziennie jedną sesję, co zajmowało im około 5 minut. Aplikacja jest świetną metodą efektywnej nauki słówek. Jej założeniem jest propagowanie wśród uczniów systematyczności oraz codziennej pracy. Nasza szkoła oraz nauczyciel języka polskiego otrzymali certyfikat jakości kształcenia.
Na podstawie całorocznej nauki ortografii przyznano w poszczególnych klasach tytuły mistrzów oraz wicemistrzów. Najlepsi z najlepszych w naszej szkole to:
Klasa 4:
- Mistrz ortografii – Kinga Śledziewska
- Wicemistrz ortografii – Amelia Kalinowska
Klasa 5:
- Mistrz ortografii – Oliwia Wojciechowska
- Wicemistrz ortografii – Nina Dobrowolska
Klasa 6a:
- Mistrz ortografii – Krzysztof Łukawski
- Wicemistrz ortografii – Sebastian Marczuk
Klasa 6b:
- Mistrz ortografii – Bartosz Bujnowski
- Wicemistrz ortografii – Maja Furmanik
Gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w mojej innowacyjnej metodzie nauki ortografii – Anna Kopiczko
Na czym polega Insta.Ling?
Nauka bez znużenia
Przyswajanie słownictwa jest podstawowym elementem nauki każdego języka. Dla wielu uczniów jest to najtrudniejszy element nauki, najżmudniejszy i wymagający najwięcej czasu.
Wielogodzinna nauka, nawet jeśli występują w niej przerwy, nie sprzyja osiąganiu dobrych wyników. A tymczasem właśnie tak uczy się zdecydowana większość uczniów, zakuwając cały wieczór poprzedzający lekcję czy sprawdzian. W efekcie większość świeżo wyuczonych słówek jest zapominana już kolejnego dnia.
Tymczasem można zmniejszyć nie tylko wysiłek związany z nauką, ale również potrzeby na nią czas, uzyskując przy tym znacznie lepsze efekty. Systematyczna praca po ok. 5 minut dziennie przez tydzień przynosi długofalowo znacznie lepsze efekty niż dwugodzinna sesja zakuwania. Problemem słabych wyników w nauce nie jest zatem niedostateczny czas, który uczeń poświęca na naukę, lecz nieefektywne nim zarządzanie.
Insta.Ling
Aplikacja Insta.Ling powstała jako odpowiedź na potrzebę efektywnej i bezwysiłkowej nauki słówek. Jej podstawowym założeniem jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy.
Nauka odbywa się w ciekawej i nienużącą formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna.
Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i bez wątpienia poradzi sobie z nią każde dziecko. Nie wymaga również instalacji żadnego oprogramowania – jest dostępna on-line za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dzięki temu można jej używać nie tylko w domu, lecz również na wyjeździe. Nie tylko na komputerach stacjonarnych, lecz również na tabletach i telefonach komórkowych.
Jak wygląda nauka z Insta.Ling?
Uczeń rozpoczyna pracę z niewielkim zestawem nowych słówek do nauki. Nauka realizowana jest poprzez quiz, w którym uczeń dopasowuje słówka bądź frazy do zdania wyświetlonego na ekranie. Aplikacja uwzględnia więcej niż jedną prawidłową odpowiedź, pozwalając na stosowanie synonimów. W przypadku błędu wyświetlana jest poprawna odpowiedź. Aplikacja pozwala również na odsłuchanie wymowy każdego słowa, przygotowanej przez profesjonalnego lektora.
Program zbiera szczegółowe informacje na temat prawidłowych odpowiedzi i błędów związanych z każdym słówkiem i dostosowuje poziom trudności do każdego ucznia indywidualnie. Dzięki temu słówka, z którymi uczeń nie ma żadnych problemów, pojawiają się rzadziej, a uczeń może poświęcić więcej uwagi tym problematycznym.
Pojedyncza sesja trwa od kilku do kilkunastu minut. Zarówno rodzice jak i nauczyciele mają wgląd w raporty z postępów dzieci. Raporty obejmują systematyczność pracy i stopień opanowania materiału. Dostęp do raportów pozwala rodzicom włączyć się w motywowanie dzieci do systematycznej pracy.