Materiały dla rodziców – porady specjalistów

Na tej stronie będziemy publikować materiały od specjalistów prowadzących zajęcia korekcyjno – kompensacyjne,  rewalidacyjne, logopedyczne.

Zapraszamy 🙂

Polecamy strony:

Filmy o koronawirusie:

https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM

https://www.youtube.com/watch?v=fgBla7RepXU&fbclid=IwAR0ZHpB7Qtvz7TdSdaQdRqi1Hlv4k4davWecKXjx3cqblnirNKeBJsItxEY

Jak zrobić maseczkę
https://www.youtube.com/watch?v=eS71USSMEB0

 

KREATYWNE ZABAWY W CZASIE PANDEMII

Może znajdziecie coś dla siebie?

  1. Teatr cieni – do zabawy potrzebna jest nocna lampka. Na ścianie tworzymy cienie przy użyciu rąk. Najpierw musimy stworzyć postacie, a potem wymyślamy z dzieckiem fabułę. Oprócz kreatywności dzięki zabawie ćwiczymy motorykę małą oraz koncentrację uwagi.
  2. Magiczne pudełko – wkładamy do tekturowego pudełka różne przedmioty (długopis, piłka itd.). Dziecko losuje wybrany przedmiot i następnie nie widząc go, ma za zadanie odgadnąć, co to jest. Gdy mu się to uda prosimy, żeby podało 10 możliwych zastosowań albo co mu ta rzecz przypomina np. długopis – magiczna różdżka, pałeczka do jedzenia, wskazówka od zegara.
  3. Coś z niczego – potrzebujemy ołówka i kartki. Rysujemy np. kreskę – zadaniem dziecka jest dokończyć rysunek (np. z kreski może powstać domek, kwadrat, człowiek – wszystko wg uznania i wyobraźni). Potem zamiana – dziecko rysuje jeden element, a my kończymy.
  4. Recykling – tekturowe miasto – korzystając z opakowań po różnych produktach, można stworzyć domy, auta – to na co pozwala nam wyobraźnia.
  5. Eksperymenty -zamieńcie dom w laboratorium. Kuchenne szafki są pełne składników, z których można zrobić eksperymenty np. wulkan w szklance (zabarwioną farbą woda z olejem, do której wrzucamy tabletkę musującą) albo ciecz nienewtonowska (mąka ziemniaczana z wodą).
  6. Baza – domek z krzeseł, koców i poduszek. W świecie, który jest opanowany przez dorosłych, można stworzyć miejsce ,do którego dostęp mają tylko dzieci.
  7. Kolaż marzeń – wycinamy z gazety kolorowe obrazki, następnie przyklejamy je techniką kolażu.
  8. Orkiestra – wspólne generowanie pomysłów, z czego można zrobić instrumenty np. kij deszczowy (butelka z powrzucanymi do środka ziarenkami ryżu); perkusja (garnki, pokrywki)
  9. Gra planszowa – stworzenie gry planszowej wg własnego pomysł, ustalenie wymyślonych przez dziecko zasad, zadbanie o szatę graficzną (np. plansza, pionki).
  10. Uszyjmy coś – wykorzystując stare ubrania, dziurawe skarpetki możemy stworzyć odzież dla pluszaków.